Když chcete koupit byt, jehož majitel před nedávnem zemřel, mohou vás překvapit nejrůznější komplikace. Můžete být zataženi do vleklých rodinných sporů. Co dalšího vás může potkat?
Nemovitost vám může dědic, popřípadě dědicové se svolením soudu do vyřízení potřebných náležitostí pouze pronajmout. Pokud chcete nemovitost v průběhu dědického řízení koupit, budete muset počkat na rozhodnutí notáře. Dědicům sice nemovitost v podstatě patří už ode dne úmrtí, protože podle zákona dojde k nabytí dědictví smrtí zůstavitele, ale až notář v řízení potvrdí, že to tak skutečně je. Vlastníkem se dědic stává ne zápisem do katastru nemovitostí, ale v okamžiku, kdy nabude dědické usnesení právní moci.
Především v případě, že byt zdědilo více majitelů může být domluva dost komplikovaná. Většinou se na prodeji chtějí podílet všichni a vy můžete být svědkem nejrůznějších hádek. Noční můrou však je, když byt nabízí k prodeji každý spoluvlastník zvlášť a vy nevíte, jestli to, na čem jste se domluvili s jedním, schválí i ostatní. S jedním se ráno na něčem dohodnete, a večer volá druhý, že takhle se mu to nelíbí.
Počítejte s tím, že koupě zděděné nemovitosti se většinou neobejde bez silných emocí. Často se pozůstalí musí vyrovnávat s odchodem blízkého člověka, a přitom vyřizovat nepříjemné pochůzky u nejrůznějších institucí, kde ruší smlouvy za pozůstalého. Do toho vyklízet byt z pozůstalosti. Psychicky náročné a citlivé období může vnést do prodeje pořádné zmatky a protichůdné informace.
Možná si dědicové rozeberou pár věcí na památku nebo cennější kousky, které prodají, ale zbytek většinou zůstane v bytě. Někdo k vyklizení bytu po milované babičce nenajde sílu vůbec. Proto počítejte s tím, že budete možná kupovat nemovitost s věcmi po zemřelém.